Olympic Champions
Vardanyan Yuri-weightlifter
Coach: USSR honorary coach-Vardanyan Sergey
Champion of the Olympic games in 2008, multiple world and Europe champion. 43 set records, master of sports.
Julfalakyan Levon-Greco-Roman wrestling
USSR honorary coach- Sargsyan Ara
Olympic champion in 1988, world champion in 1986, sport master.
Iskandaryan Mnatsakan-Greco-Roman wrestling
USSR honorary coach-Movsisyan Koryun
Olympic champion in1992, world champion in 1988-89, sports master
Militosyan Israyel- Weightlifting
USSR honorary coach-Militosyan Vardan Participated in 3 Olympic games in 1988-2nd place, 1992-5thplace,1996-5th place, world and Europe champion, 2 world records, sports master.
Olympic Awards
Militonyan Vardan- Weightlifting
USSR honorary coach-Farajyan Hakob
Olympic silver medal in 1976, world and Europe multiple awards, sports master.
Martirosyan Gevorg Tirgan-Weightlifting
RA honorary coach-Mkhitaryan Ashot
Third ranked Olympic award in 2008, world champion in 2010, European multiple champion. Sports master.
Martirosyan Vardan Tigran-Weightlifting
RA honorary coach-Bichakhchyan Vahan
Third ranked Olympic award in 2008, world multiple champion, European champion, multiple awards, sports master.
Davtyan Gevorg-Weightlifting
RA honorary coach-Baghchyan Vahan
Third ranked Olympic award in 2008, world multiple champion, European champion, multiple awards, sports master.
World Champions
Manukyan Aghasi-Greco-Roman wrestling
USSR honorary coach-Sargsyan Aram
International level world champion, in 1993.
Tutkhalyan Gurgen- Sambo
USSR honorary coach-Sevoyan Gurgen
4 times world champion, in 1988, 89, 91. International level European champion, sports master.
Grigoryan Yervand-Smabo
RA honorary coach-Aghababyan Robert
2 time world champion in 1997-1999, European champion, sports master.
Avdalyan Nazik-Weightlifting
RA honorary coach-Nersisyan Artashes
World champion in 2009, European champion and awards, sports master
Gyoletsyan Artak-full-contact karate
USSR honorary coach-Karapetyan
Double world champion in 1998, 99.
Ghalachyan Suren-kick boxing
USSR honorary coach-Karapetyan
World champion in 1997.
World Cup Awards
Emmiyan Robert-Athletics
USSR honorary coach-Karapetyan Mkrtich
World Cup Championship 2nd place in 1986-1987, European champion and records, sports master.
Juharyan Vahan-Greco-Roman wrestling
RA honorary coach-Ruben Grigoryan
World youth and junior champion, Europe champion 2004, sports master.
Manukyan Misha-Greco-Roman wrestling
USSR honorary coach-Sargsyan Aram
World Youth 1st place award, sports master.
Barseghyan Hovhannes-Weightlifting
RA honorary coach-Nersisyan Artashes
World and Europe championship awards, sports master.
Amreyan Hovhannes-Weightlifting
World and Europe championship awards, sports master.
Ohanyan Bagrat-Boxing
RA honorary coach-Davtyan Varughan
World youth championship, Europe junior championship, sports master.
Mekinyan Suren-Sambo
RA honorary coach-Khachatryan Hrachik
World Championship 2nd place, world cup champion, winner of World and European Youth Championship, sports master.
Karapetyan Aleksan-Weightlifting
RA honorary coach-Mkhitaryan Ashot
1st place in World Championship in snatch exercise, sports master
Vardanyan Armen-Karate
RA honorary coach-Karapetyan Hrayr
World Champion.
Chakhoyan Sergo-Weightlifting
RA honorary coach-Bichakhchyan Vahan
2nd place in World Championship in snatch exercise.
Apikyan Manvel-Greco-Roman wrestling
USSR honorary coach-Karapetyan Ura
1st place in World Youth Championship in 1980, World Cup 1st place-1983, sports master of international level.
Martirosyan Koryun-Greco-Roman wrestling
RA honorary coach-Galstyan Vruyr
World Junior Championship 1st place, World Youth Championship, world class sport master.
Eghikyan Petros-Weightlifting
RA honorary coach-Jeyranyan Yervand
World Youth Championship 2nd place, sports master.
Davtyan Hovhannes-sambo-judo
RA honorary coach-Simonyan Karen
Sambo world and youth multiple champion and award winner.
Judo 2nd award winner in the world cup, winner of the Great Helmet, sports masters.
Rubenyan Harutyun-Greco-Roman wrestling
USSR honorary coach-Sargsyan Aram
1st place in the World Youth Championship, sports master.
Grigoryan Ruben-Greco-Roman wrestling
USSR honorary coach-Sargsyan Aram
1st place in World Youth Championship in 1983, international class sports master.
Aleksanyan Yura-sambo
RA honorary coach-Khachatrayn Hrachik
1st place in the World Youth Championship, cup winner, multiple award winner, international level sports master.
Khachatryan Ara-Weightlifting
RA honorary coach-Mkhitaryan Ashot
World champion in snitch exercise in 2010, multiple world and Europe winner, international level sports master.
Malikhanyan Hovhannes-sambo-judo
USSR honorary coach-Sevoyan Gurgen
Champion and award winner in World Youth Championship, sports master.
Vardanyan Vahan-sambo-judo
USSR honorary coach-Sevoyan Gurgen
World and Europe multiple champion.
Julfalakyan Arsen-Greco-Roman wrestling
RA honorary coach-Gasparyan Aram
2nd place in World Championship, and multiple award winner, sports master.
Galstyan Sergey-sambo
RA honorary coach-Avetisyan Hayk
1st place in World Youth Competition in 2001, sports master.
Matevosyan Eduard-sambo
USSR honorary coach-Sevoyan Gurgen
2nd place in World Youth Competition, sports master.
Vardanyan Artur-Sambo
USSR honorary coach-Sevoyan Gurgen
3rd place in World Championship and 1st place in European Youth Competition, sports master.
Minasyan Artavazd-Sambo
RA honorary coach-Avetisyan Hayk
World Youth Championship 2nd place, 3rd place in European Championship, sports master.
Gevorgyan Garik-Sambo
RA honorary coach-Avetisyan Hayk
World Youth Championship 3rd place, sports master.
Tonoyan Hambardzum-Judo
USSR honorary coach-Martirosyan Azat
2nd place in World Student Games, sports master.
Shavigh Gevorgyan-Greco-Roman wrestling
RA honorary coach-Gevorgyan Andranik
World Cup-3rd place, sports master.
Melikyan Khosrov-Greco-Roman wrestling
RA honorary coach-Araqelyan Armen
World Cup-3rd place, sports master.
Mikayelyan Aleksan-Greco-Roman wrestling
RA honorary coach-Karapetyan Yura
World Youth Championship-3rd place, European Championship-3rd place, sports master.
Aleqsanyan Artur-Greco-Roman wrestling
RA honorary coach-Aleqsanyan Gevorg
World Championship in 2009 and 3rd place in European Youth Championship in 2009 competition, World Youth Champion -2010, World Youth Championship 2nd place, 2nd place in Europe Adults Competition, sports master.
Mkhitaryan Grigor-Sambo
RA honorary coach-Avetisyan Hayk
World Youth Champion, sports master.
Mayilyan Gor-Sambo
RA honorary coach-Grigoryan Eduard
World Youth Championship-3rd place, sports master.
European Champions and Award Winners
Ghazaryan Mekhak-boxing
Coach-Ghazaryan Sargis
European Champion in 1987, champion in “Good Will” competition, sports master.
Qyapanaktsyan Khachatur-weightlifting
RA honorary coach-Bichakhchyan Vahan
European champion in 1993, World champion, sports master.
Duluzyan Meline-weightlifting
RA honorary coach-Nersisyan Artashes
Multiple award winner and European champion in 2006, sports master.
Grigoryan Aram-ushu-sanda
RA honorary coach-Karapetyan Hrayr
European championship-2nd place
Khachatryan Davit-sambo
USSR honorary coach-Sevoyan Gurgen
European championship-3rd place, sports master.
Janoyan Melik-athletics
Coach-Janoyan Sirekan
European Cup- 2nd place, sports master.
Karapetyan Tehmina-weightlifting
Coach-Karapetyan Gagik
European Youth Championship-3rd place, sports master.
Vardazaryan Paylak-judo
RA honorary coach-Simonyan Karen
European Youth Championship-3rd place, sports master.
Vardanyan Artur-sambo
RA honorary coach-Martirosyan Azat
European Youth Champion. Sports master
Gevorgyan Artyom-sambo
Coach-Sevoyan Gurgen
European Youth Championship -2nd place, sports master.
Petrosyan Kristine-weightlifting
RA honorary coach-Karapetyan Gagik
European Youth Championship-3rd place, sports master.
Sargsyan Karapet-Greco-Roman wrestling
RA honorary coach-Gevorgyan Andranik
European Youth Championship-2nd place, sports master.
Julfalakyan Aram-Greco-Roman wrestling
RA honorary coach-Gasparyan Aram
European Youth Championship-2nd place, sports master.
Govelyan Anna-weightlifting
RA honorary coach-Nersisyan Artashes
2nd place in European Youth Championship in snatch exercise, sports master.
Khndzrdzyan Greta-Paralympics weightlifting
Coach-Pilosyan Hakob
European para Olympic weightlifting in pokum exercise-2nd place
Papikyan Hmayak-sambo
Coach-Serobyan R.
European Youth Championship-3rd place, sports master.
Baghdasaryan Artyom-judo
RA honorary coach-Simonyan Karen
European Cup-1st place, sports master.
Tonoyan Jonik-boxing
RA honorary coach-Baghdasaryan Garik
World Youth Championship 2nd place, 2008, European Youth Championship 3rd place 2007, sports master.
Baghdasaryan Artyom-judo
RA honorary coach-Somonyan Karen
European Youth Championship-2nd place, 2006, sports master.
Melikyan Aghvan-weightlifting
RA honorary coach-Mkhitaryan Ashot
European Youth Championship-3rd place, 2007
Bachkov Hovhannes-boxing
Coach-Mkrtchyan Radik
European Youth Championship-3rd place, 2007, sports master.
Janoyan Karen-sambo
RA honorary coach-Harutyunyan Vahagn
European Youth Championship-3rd place, 2007, sports master.
Sargsyan Vahe-boxing
RA honorary coach-Harutyunyan Vachagan
European Adolecence Championship-2nd place, 2007, sports master.
Gharibyan Hrach-weightlifting
RA honorary coach-Nersisyan Artashes
European Youth Championship-2nd place, 2009, sports master.
Meliqyan Raffi-weightlifting
RA honorary coach-Bichakhchyan Vahan
European Youth Championship-2nd place, 2009, sports master.
Militonyan Samson-sambo
RA honorary coach-Avetisyan Hayk
Euroepan Youth Championship-3rd place, 2009, sports master.
Petrosyan Christine-weightlifting
RA honorary coach-Nersisyan Artashes
European Youth Championship-3rd place, 2009, sports master.
Grigoryan Gagik-weightlifting
Coach-Grigoryan Mihran
European Youth Championship-2nd place, 2007, sports master.
Hakobyan Hayk-weightlifting
RA honorary coach-Nersisyan Artak
23 year old age limit European Championship-1st place, sports master.
Minasyan Gor-weightlifting
RA honorary coach-Pilosyan Hakob
European Youth Championship-2nd place, 2010, Youth Olympic Games-2nd place, sports master.
Chalyan Karapet-Greco-Roman wrestling
RA honorary coach-Petrosyan Artur
European Youth Championship-3rd place, 2010, sports master.
Barseghyan Gor-Free-style wrestling
RA honorary coach-Gyoletsyan Gor
European Youth Championship-3rd place, 2010, sports master.
Bakmazyan Armenak-wushu sand
RA honorary coach-Karapetyan Hrayr
European Youth Championship-3rd place, sports master.
Gyulnazaryan Levon-wushu sand
RA honorary coach-Karapetyan Hrayr
European Youth Championship-3rd place, sports master.